Kiedy przylecieć na Sycylię, jakie są temperatury, jaka jest zima na wyspie? To tylko niektóre z pytań jakie często od Was dostaję. Sycylia ze względu na swoje położenie jest bardzo zróżnicowana, dlatego też kiedy np w Katani świeci słońce i jest 30 stopni to już na Etnie temperatura może spaść poniżej zera. To samo tyczy się temperatury wody, im bardziej na północ tym woda w morzu chłodniejsza.

Postaram się Wam trochę przybliżyć temperatury w danych miesiącach, dzięki czemu będzie Wam łatwiej zadecydować kiedy chcecie tą piękną wyspę odwiedzić.

Styczeń i luty na Sycylii to zdecydowanie dwa najzimniejsze miesiące, bardzo wietrzne, często deszczowe. W górzystych terenach np Erice, Katania, Enna spada śnieg, a wysoka wilgotność sprawia, że pomimo ok 12 stopni, odczuwalna temperatura to 0 stopni. Wiecie, że na Etnie można jeździć na nartach w zimie?

Marzec jest miesiącem bardzo różnym, zdarza się, że pod koniec marca temperatury na zachodzie wyspy sięgają 25 stopni, a zdarza się, że pada deszcz i nadal jest pochmurno. Nie bez powodu w Polsce mówimy 'w marcu jak w garcu’ również tutaj sie to sprawdza.

Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Zdecydowanie tak! Kwiecień potrafi byc pieknym początkiem wiosny, która na Sycylii jest niesamowita, uwierzcie mi początek wiosny tutaj jest wprost magiczny, wszystko budzi się do życia, zarówno natura, jak i ludzie. Restauracje, knajpeczki, sklepy wszystko rusza pełną parą aby przywitać turystów. Średnie temperatury w kwietniu to 20 stopni, pogoda idealna na zwiedzanie, ale na plaży też można poleżeć.

Maj och uwielbiam ten miesiąc, wszystko zaczyna być takie kolorowe dzikie drzewa kwitną, ptaki śpiewają, słońce delikatnie muska naszą skórę. Temperatura powietrza ma około 25 stopni, wieczory są coraz cieplejsze, można dłużej spacerować i cieszyć się morskim, delikatnym chłodem.

Czerwiec to znak, że zbliżają sie upały, jest ciepło, ale jeszcze nie gorąco. W dzień jest około 30 stopni, wieczorami temperatura spada do około 20, a woda w morzu zaczyna zachęcać do kapieli wodnych. Jeśli lubicie zwiedzać, ale też poleniuchować na plaży to czerwiec jest idealnym miesiącem.

Lipiec i sierpień. Ciao mam na imię Afryka. Tak, tak moi drodzy temperatura na Sycylii, szczególnie na zachodniej części potrafi być iście afrykańska, czasem termometr wskazuje ponad 40 stopni. Uwierzcie mi na słowo, jest gorąco, bardzo gorąco, wilgotność jest wysoka bo w okolicach 80% przez co jedyne o czym człowiek marzy to zimne wino i klimatyzacja. Jeśli jesteście spragnieni takich upałów to te dwa miesiące są dla Was, ale ostrzegam jest też bardzo tłocznie, mnóstwo turystów, ceny dużo wyższe, szczególnie w sierpniu.

Wrzesień czyli mój ulubiony miesiąc. Dlaczego? A no dlatego, że Sycylia znów zaczyna byc kolorowa, pełna pięknych barw. Temperatura spada do ok 30 stopni, woda w morzu jest idealna do kąpieli, nagrzana po lipcowo-sierpniowych upałach. Można swobodnie zwiedzać rezerwaty przyrody, wskakując do morza aby się orzeźwić. Nie bez znaczenia jest też mniejsza ilość turystów, co daje większy komfort w odkrywaniu tej niesamowitej wyspy.

Październik miesiąc idealny dla osób, które już tęsknią za słońcem, ale nie lubią upału. Jest około 25 stopni, wiatr delikatnie wieje, woda w morzu jest ciepła, można się w niej ochłodzić, na plażach znacznie mniej ludzi. Wszystko jest takie spokojniejsze, że można odnieść wrażenie, że życie stanęło w miejscu.

Listopad i grudzień, przyjemna temperatura szczególnie w listopadzie, około 15-18 stopni sprawia, że możecie poczuć sycylijskie słońce, ale z pewnością nie będziecie chodzili zmęczeni gorącem. Dodatkowym plusem tych miesięcy są niskie ceny, oczywiście oprócz okresu świątecznego. Trzeba się też przygotować na ewentualny deszcz, który może się pojawić. Także w walizce musicie mieć wszystko, krótkie, letnie rzeczy ale też przeciw deszczowe.

Mam nadzieję, że troszkę Wam pomogłam tym wpisem. Wiem, że wiele z Was ma problem bo nie lubi upałów, ale jedyny termin wakacji to właśnie lipiec i sierpień. Sycylia jest warta aby ją odwiedzić o każdej porze roku.

Zapraszam serdecznie i czekam na Was!

 

Udostępnij: