Aktywny dzień w Rezerwacie Zingaro

Riserva Naturale Dello Zingaro– pierwszy i jeden z najpiękniejszych o ile nie najpiękniejszy park krajobrazowy na Sycylii.

Rezerwat ciągnie się wzdłuż wybrzeża od miasteczka Scopello na południu w kierunku San Vito Lo Capo na północy. Można go zwiedzić pieszo, idąc wzdłuż oznakowanych tras, lub od strony morza, ale pamiętajcie, że łódki nie mogą podpływać bliżej niż na odległość 150m od wybrzeża.

Ja osobiście zawsze wybieram zwiedzanie rezerwatu pieszo, najkrótsza trasa wynosi 7km najdłuższa 14km, nie martwcie się widoki, kolor i temperatura wody zrekompensuje Wam pot i zmęczenie 🙂

Rezerwat oferuje Wam nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim 7 wspaniałych zatoczek gdzie możecie odpocząć i skorzystać z kąpieli wodnych, uwierzcie mi kiedy zobaczycie te odcienie błękitu, rybki pływające tuż obok was nie będziecie chcieli wychodzić z wody 💙

Do takiego trekkingu należy się dobrze przygotować, wygodne buty najlepiej do pływania, nakrycie głowy i woda do picia są tutaj niezbędne, w rezerwacie nie ma sklepów więc jedzenie i picie musicie mieć ze sobą.

Najlepiej przyjechać tam z samego rana aby cieszyć się spokojem i brakiem innych turystów.

Wstęp do rezerwatu wynosi 5€

Możecie przyjechać wynajętym samochodem, tylko pamiętajcie, że wtedy musicie przejść cały rezerwat dwa razy, lub zwiedzić tylko część aby wrócić do swojego samochodu.

Drugą opcją jest wycieczka która trwa ok 7-8h i jej koszt wynosi 40-45€/os dodatkowo zwiedzacie też miasteczko Scopello

Trzecia opcja to busik który kursuje z San Vito lo Capo przez cały dzień

Poniżej znajdziecie krótkie opisy oraz zdjęcia z poszczególnych zatok w rezerwacie, uszeregowane w kolejności zwiedzając park od północnego wejścia.

Cala Tonnarella dell’Uzzo

To pierwsza zatoczka zaledwie 700m od wejścia, zdecydowanie moja ulubiona, woda jest tam tak niesamowita, że nie potrzeba żadnych filtrów, jest płytko, plaża jest z małych kamyczków tak jak i dno morza.

Cala dell’Uzzo

Najlepsza dla dzieci, jest płytko, plaża i dno morza jest z piasku i malutkich kamyczków, więc jest wygodniej niż na innych plażach. Możecie tutaj spotkać małe dziki, są niegroźne tylko pamiętajcie aby ich nie dotykać i nie dokarmiać.

Cala Marinella

Skryta wśród dużych skał, jest rajem dla amatorów snorkelingu, nie ma tam plaży, są duże skały na których można się położyć, a jeśli wskoczycie do wody i przepłyniecie ok 50m i będzie odpływ ukaże Wam się maleńka plaża pod skałą, coś wspaniałego.

Cala della Disa oraz Cala Berretta

Obie zatoczki są położone blisko siebie, dzieli je zaledwie 400m dlatego są do siebie bardzo podobne, kolor wody jest szmaragdowy, a dzięki temu, że są otoczone wysokimi skałami możecie znaleźć tam trochę cienia.

Cala del Varo

To jedyna zatoczka do której nie dojdziecie pieszo, można ją zobaczyć tylko od strony morza.

Cala Carperia

Ostatnia siódma zatoczka idąc od północnego wejścia, a pierwsza idąc od południowego, otoczona skałkami dzieki czemu morze jest spokojne a zejście do niego łagodne.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten post i będzie dla Was pomocny, daj znać w komentarzu.

 

Udostępnij: