Wiedzieliście, że w Trapani jest produkowana sól morska, która powstaje na skutek parowania soli z wody morskiej, a woda w morzu śródziemnym ma zasolenie ok 38% dlatego właśnie sól z Trapani jest jedną z najzdrowszych i najsm Sól morska z Trapani jest szczególnie cenna ponieważ nie traci chlorku magnezu co jest bardzo ważne, a jej najlepsza odmiana czyli gruboziarnista sól integralna jest tutaj wydobywana ręcznie.

Dla mnie to miejsce magiczne, o każdej porze roku, tutaj każdy miesiąc jest inny, ja najbardziej lubię je w sierpniu i wrześniu kiedy sól zostaje wydobywana, a okolica wygląda jakby spadł śnieg, przy ulicach leżą góry soli, baseny morskie przypominają powłokę lodową, nie wspominając o flamingach które można tu spotkać powiem Wam, że robi to na mnie wrażenie ilekroć tam jestem. Teren na którym znajdują się baseny solne to rezerwat przyrody pod opieką WWF możecie tam spotkać wiele gatunków ptaków szablodzioby, flamingi, czaple. To również idealne miejsce na romantyczne wieczory z kieliszkiem wina podczas zachodu słońca i to właśnie wtedy zaczyna się tutaj prawdziwa magia…

Zobaczcie sami

Magia- zachód słońca na Salinach, możecie zobaczyć na zdjęciu ręcznie zebraną sól integralną gruboziarnistą, która idealnie nadaje się do gotowania jak i konserwowania jedzenia.

Sól różnego rodzaju (pomarańczowa, z rozmarynem lub oregano) możecie spróbować oraz zakupić bezpośrednio od rodziny, która zajmuje się jej wydobywaniem od ponad 100 lat

Tutaj baseny solne w lipcu kiedy sól zaczyna się pojawiać- stąd kolor różowy. Ciekawostką jest to, że pomimo koloru jaki możecie zobaczyć na zdjęciu, sól morska z Trapani jest biała a nie jak możnaby się było spodziewać różowa, zawdzięcza to temu iż w zbiornikach wodnych znajduje się duża zawartość minerałów tj potas, magnez, żelazo. Pamiętajcie też, że sól morska jest najzdrowszą solą gdyż jest w pełni naturalna.

Wiatraki które są widoczne w wielu miejscach były wykorzystywanie do pompowania wody morskiej do zbiorników, teraz pełnią już tylko funkcję dekoracyjną.

Saliny znajdują się zaledwie 20 minut drogi samochodem od Starego miasta w Trapani. Polecam wszystkim wybrać się tam na krótką wycieczkę, odwiedzić muzeum soli oraz oczywiście zrobić sobie piękne pamiątkowe zdjęcia.

Kto z Was był w tym magicznym miejscu?

Dajcie znać w komentarzu 🙂

Udostępnij: