Hej Kochani!

Od lat spotykam się z tym, że wiele podstawowych włoskich słów jest źle wymawiana, co brzmi często bardzo zabawnie. Postanowiłam przygotować dla Was małą ściągawkę najbardziej popularnych słów w języku włoskim wraz z poprawną wymową, abyście już nigdy nie popełniali takich błędów 🙂

Czym byłyby Włochy bez kawy? Chyba każdy z nas wypił nie raz w swoim życiu espresso, cappuccino czy chociażby latte macchiato prawda? Tylko niestety nie każdy dobrze wymawia nazwy tych popularnych kaw.

Espresso czytamy dokładnie tak jak jest napisane czyli espresso, nie jak często można usłyszeć ekspresso.

Cappuccino, kawa którą Włosi uwielbiają do śniadania czytamy cappuczino.

Latte macchiato i tutaj pewnie zastanawiacie się o jaką kawę mi chodzi, ponieważ w większości polskich kawiarni takiej pozycji w menu nie znajdziecie. Niestety w Polsce lokale popełniają ogromny błąd pisząc caffe latte, a my w skrócie do kelnera prosimy o latte, cóż latte to mleko, więc nie zdziwcie się, jeśli zamawiając we Włoszech latte dostaniecie właśnie mleko. Otóż latte macchiato to duża filiżanka spienionego mleka 'splamiona’ kawą espresso. Latte macchiato czytamy bardzo delikatnie latte makiato.

Czas na pyszne makarony i sosy które chyba każdy z nas uwielbia.

Spaghetti jeden z najpopularniejszych włoskich makaronów czytamy spagetti.

Penne czyli polskie makaronowe rurki, czytamy bardzo dokładnie z naciskiem na podwójne 'N’ penne. To bardzo ważne ponieważ wymawiając tylko jedno 'P’ czyli pene powiedziecie penis 🙂 a chyba nie chcecie zamówić tego w restauracji prawda?

Bolognese, wspaniały głęboki sos mięsno pomidorowy zna chyba każdy z nas, wymawiamy bolonieze.

Gnocchi, włoskie kluseczki wymawiane są niestety gnoki, pamiętajcie, że w języku włoskim 'G’ i 'H’ jest zawsze nieme, dlatego gnocchi wymawiamy niokki, przy czym podwójne 'K’ powinno być wypowiedziane bardzo delikatnie.

Tagliatelle znany w Polsce jako wstążki, czytamy taljatelle. 

Inne znane i przydatne słowa, które często słyszę, że są źle wymawiane to

Bruschetta– wymawiamy brusketta, a nie bruszczetta albo bruszeta.

Grazie czyli dziękuję czytamy gracje. 

Prosciutto to szynka włoska, którą należy wymówić prosziutto, ale 'SZ’ czytamy bardzo delikatnie.

Prosecco, ach któż nie lubi się napić wspaniałych włoskich bąbelków, pamiętajcie tylko aby poprawnie wymówić prosecco czyli proseko.

 

Mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogłam i, że zapamiętacie wymowę tych podstawowych włoskich słów 🙂

 

Udostępnij: