Zanzibar – co warto wiedzieć przed wyjazdem? 

Zanzibar był na mojej liście od dłuższego czasu, ale zawsze ostatecznie wybierałam inne miejsce na świecie, teraz w dobie covid liczba kierunków gdzie można polecieć i zapomnieć o wirusie jest bardzo ograniczona.

Zanzibar to wyspa która zachwyca kolorami, piękne białe plaże, ocean w różnych odcieniach turkusu i błękitu, no i otwarci i uśmiechnięci ludzie. Choć wyspa jest malutka to odległość 30 km pokonuje się tutaj w godzinę- jadąc samochodem.

Jak dolecieć? Wiza

My zdecydiwaliśmy się na lot Qatarairways z Warszawy z przesiadką w Doha, lot trwał ok 14h. Zapłaciliśmy 5100 zł za dwie osoby w dwie strony, uważam to za dobrą cenę, zważywszy na fakt, że przesiadka trwała 2,5h, w cenie biletu jest jedzenie oraz picie w tym również alkohol. Qatarairways nie wymaga okazania negatywnego wyniku testu na  covid.

Wizę na Zamzibar możecie dostać bez problemu na lotnisku, wystarczy zapłacić 50$.

Kontrole covid

Wyruszaliśmy z Warszawy, na lotnisku nikt nas nie kontrolował, tak samo było w Doha. Trochę to dziwne, przecież mamy globalną pandemię, a ja oprócz tego, że w Warszawie na lotnisku były pustki i obowiązek noszenia maseczek to nie odczułam żadnej różnicy. Pierwszą kontrolę tj pomiar temperatury mieliśmy na lotnisku na Zanzibarze.

Malaria i szczepienia

Na Zanzibarze nie ma obowiązku szczepień dla osób przylatujących z Polski oczywiście lekarze medycyny tropikalnej zalecają się zaszczepić. Oto najbardziej polecane szczepienia:

Dur brzuszny, tężec, japońskie zapalenie mózgu, cholera, poliomyelitis, wzw a+b, błonnica i tężec.

My podróżujemy dlatego wszystkie powyższe szczepienia wykonaliśmy parę lat temu. Uważam, że warto zainwestować jednorazowo we wszystkie szczepienia i mieć spokój psychiczny na wiele lat.

Jeśli chodzi o malarię to jej wystąpowanie na wyspie jej znikome, oczywiście trzeba uważać na ukąszenia komarów poprzez stosowanie repelentów najlepiej z minimum 50% deet. Ja mogę polecić spray firmy mugga, stosuję go od lat i naprawdę działa cuda. Na malarię nie ma szczepień, lecz można kupić tabletki profilaktyczne np Malarone. My nigdy ich nie stosowaliśmy.

Apteczka

Zawsze przed wyjazdem w tropiki mam ze sobą sprawdzone leki, które mogą się przydać i warto mieć je ze sobą.

Tabletki przeciwbólowe, na ból gardła, maść z antybiotykiem np tribiotic, żel do dezynfekcji rąk, plastry wodoodporne, tabletki na biegunkę oraz na zapalenie pęcherza.

Nie zapominajcie również o kremach do opalania z wysokim filtrem oraz o elektrolitach, ja piję w tropikach wodę kokosową która jest idealna.

Waluta i płatności

Na Zanzibarze oficjalną walutą jest Szyling Tanzański, ale w wielu miejscach można płacić również Dolarami Amerykańskimi. Osobiście polecam płacić w szylingach, wychodzi taniej niż w dolarach.

Pieniądze łatwo wymienicie w banku lub biurach wymiany walut.

1 zł ~ 620 szylingów

1 € ~ 2700 szylingów

1$ ~ 2300 szylingów

Mam nadzieję, że ten wpis odpowie na wiele z Waszych pytań.

Udostępnij: